Creeping Head-Wave Inspection Method (CHIME)

روش های متداول بازرسی توسط امواج اولتراسونیک برای سطوح بزرگی مانند مخازن یا خطوط لوله بلند بسیار زمانبر و پر هزینه می باشد. اندازه گیری ضخامت بصورت شبکه بندی شده و یا بازرسی نقطه به نقطه برای ایجاد تصویر C-Scan بسیار دشوار است. به علاوه، مناطقی که دسترسی به آنها وجود ندارد – مانند ساپورت ها و بست ها- معمولا مورد بازرسی قرار نمی گیرند. بازرسی این مناطق در روشهای متداول هزینه بر می باشد. به همین منظور روش جدید بازرسی به وجود آمد تا این قبیل مشکلات بازرسی را مرتفع نماید.

 CHIMEیک روش جدید بازرسی توسط امواج فراصوت می باشد که بازرسی توسط آن سریع، موثر و بازرسی کامل لوله ها و پلیت ها می باشد که جهت تست خوردگی زیر ساپورت و زیر بست ها مورد استفاده قرار می گیرد.

CHIME انتقال امواج فراصوتی بین دو پراب می باشد که بصورت موازی و با فاصله از هم (حداکثر یک متر) در روی دیواره قطعه مورد آزمایش قرار می گیرند. در نتیجه ۱۰۰ درصد حجم دیواره بین دو پراب را پوشش می دهد. بر خلاف بازرسی به شیوه متداول فراصوت که نیازمند حرکت پراب برای پوشش دادن به منطقه زیادی از سطح می باشد، روش بازرسی CHIME به این مسئله نیازی نداشته و تمام حجم بین دو پراب را در بر می گیرد.

در تصویر زیر شماتیکی از نحوه قرار گیری پراب ها و سطح منطقه پوشش آن نشان داده شده است:

 

قابلیت ها:

  • ۱۰۰ درصد دیواره بین دو پراب را در بر می گیرد.
  • مشاهده و بازرسی منطقه وسیعی از قطعه مورد آزمایش
  • بازرسی در سرتاسر محیط پیرامون لوله
  • سیگنال بازگشتی از عیب می تواند اطلاعاتی در مورد آن عیب ارائه نماید.
  • تاثیر پذیری بسیار کم در برابر برخی شرایط سطحی و پوشش های نازک

 

محدودیت ها:

  • حداقل قطر لوله مورد آزمایش ۵۰ میلیمتر(۲”) و حداکثر ضخامت لوله قابل تست ۴۰ میلیمتر می باشد.
  • تغییرات سیگنال متناسب با ضخامت دیواره نمی باشد. اما می توان از بین رفتن سیگنال را با توجه به برخی اطلاعات از حساسیت، شناسایی عیب را بهبود بخشید.

 

 

بازرسی غیر مخرب پیشرفته تست غیر مخرب پیشرفته بازرسی فولاد دوپلکس