Remote Visual Inspection (RVI)

RVI روشی برای ضبط تصاویر از تیوب ها، لوله ها، ماشین های دوار، موتورها، مبدل های حرارتی، مخازن نسوز و مکانهایی با دسترسی محدود می باشد.

این روش، روشی اقتصادی است که اساسا به عنوان ابزار پشتیبان برای بررسی نتایج سایر روشهای بازرسی مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب به عنوان روش بازرسی اولیه یا جهت یافتن خوردگی و سایش استفاده می شود.

این روش، بازرس را قادر می سازد تا به صورت واضح نواحی غیر قابل دسترس را با یک ابزار که اجازه می دهد تا از راه دور بازرسی انجام شود، مشاهده نماید و دیگر قسمت های غیر قابل بازرسی لوله، موتور، جعبه دنده یا بخش یا مونتاژ مشابه را مورد بررسی قرار بدهد.

بدون RVI، بازرس باید تمام واحد را به طور کامل از هم جدا کند تا منطقه مورد نظر را ببیند.

RVI

 

این روش کاربرد وسیعی دارد. از این روش در بازرسی های ساده مانند بررسی چشمی تیوب ها تا بازرسی تجهیرات پیشرفته ای مانند موتور توربین جت می توان بهره برد. 

RVI با بهبود ایمنی تجهیزات، مورد استفاده میلیون ها نفر از مصرف کنندگان است و نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند. علاوه بر این، RVI  می تواند مقدار زیادی از منابع یا داده ها را بدون نیاز به تفکیک و یا اصلاح تجهیزات به منظور بررسی دقیق توسط چشم ذخیره کند، .

دو مفهوم مهم وجود دارد که باید با توجه به RVI مورد توجه قرار گیرد:

  • اول مربوط به جنبه بازرسی  “از راه دور” است که نیاز به دسترسی به منطقه مورد نظر را کاهش میدهد.
  • دوم مربوط به بازرسی بصورت واضح است  که این توانایی رو ایجاد کرده  تا منطقه  مورد نظر را بصورت واضح دیده  و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. طیف وسیعی از گزینه ها، مدل ها و لوازم جانبی در بازار RVI موجود است.

 

کاربرد ها:

توسط RVI می تواند تجهیزات را در انواع گوناگونی مانند دیگ بخار، توربین های بخار و گاز، ژنراتورها، مبدل های حرارتی و condensers ، مخازن و vessels ، تجهیزات چرخشی، جوش و سیستم های لوله کشی برای نقص و خوردگی مورد بازرسی قرار دهد.

بازرسی چشمی از راه دور همچنین توانایی بررسی اجسام خارجی درون قطعات، گرفتن اطلاعات و همچنین در بازیابی داده های ذخیره شده نقش بسیار مفیدی دارد.

RVI می تواند برای بازرسی چشمی هر نوع لوله ای مورد استفاده قرار گیرد.

این تست هیچ اطلاعاتی در مورد عمق عیب ارائه نمی دهد، ولی می تواند برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد هندسه ی عیب و احتمال وجود مکانیزم تخریب در یک لوله، مفید باشد. از عیب ها عکس برداری می کند و از نمای کلی لوله می توان توسط این روش فیلم برداری کرد.

 

RVI

مزایا:

مزیت اصلی RVI این است که برای بررسی بیشتر سیستم کارخانه ها و اجزای آنها، این  اجازه را دارد که بدون نیاز به وارد شدن به فضای آن به دلیل محدودیت و یا جداسازی قطعات، آنها را بازرسی کند. بنابراین می تواند بطور قابل توجهی ارزان تر از سایر روش ها باشد.

همچنین این روش ایمنی بالاتری را نسبت به روش های بازرسی سنتی را دارد که شامل ارسال بازرسان به محیط های خطرناک و ناامن است.

 

فواید و کاربرد ها

معایب و محدودیت ها

ـاستفاده از این آزمایش در همه موارد

ـ دادن اطلاعات در مورد هندسه ی عیب ها

ـ دادن اعتماد بنفس بالا بعلت مشاهده ی عیب ها

ـ عدم توانایی اندازه گیری عیب ها

ـ تنها دیواره درونی لوله را بررسی میکند.

ـ نیاز به سطح بالایی از تمیزکاری دارد