Saturation Low Frequency Eddy Current (SLOFEC)

واحدهای عملیاتی صنایعی مانند پتروشیمی و پالایشگاهی، می‌بایست از سلامت مخزن خود و وجود عیوب آن مانند خوردگی در مخازن ذخیره‌ی خود اطمینان حاصل نمایند تا بتوانند استراتژی‌های تعمیر و نگهداری مناسبی برای آنها تدوین کنند. بازرسی مخزن به روش  SLOFEC بخشی از یک برنامه نگهداری قابل اعتماد و مطمئن جهت بازرسی مخازن ذخیره می‌باشد. آسیب‌های ناشی از خوردگی در مخازن، می‌تواند بصورت بالقوه سبب توقف تولید و یا حتی نشتی محصول گردد که منجر به آلودگی محیط و هدر رفت آن می‌شود.SLOFEC مخفف شده‌ی عبارت Saturation Low Frequency Eddy Current می‌باشد که یک روش مطمئن برای شناسایی ترک‌های کوچک، Pitting، General Corrosion  در سطوح صاف و منحنی می‌باشد. بازرسی مخزن به روش SLOFEC داده‌های ضروری مورد نیاز جهت تعیین وضعیت تجهیز را در مشخص می‌نماید که می‌توان با استفاده از این داده‌ها، از وقوع هرگونه مشکل جلوگیری و بر آن کنترل و یا نظارت نمود. بازرسی به روش SLOFEC می‌تواند بطور قابل اعتمادی میزان خوردگی را در صفحات ضخیم کف مخازن ذخیره شناسایی و حتی خوردگی‌های کوچک را بصورت موضعی چه در بالا و پائین صفحات شنایی و تفکیک کند. بازرسی به روش SLOFEC با ترکیب جریان‌های گردابی و میدان‌های مغناطیسی، امکان بازرسی مخازن با ضخامت کف بالا را فراهم می‌نماید. از آنجاییکه در روش SLOFEC امکان انطباق فرکانس جریان‌های گردابی با مواد مختلف را فراهم می‌کند، توسط این روش می‌توان، طیف گسترده‌ای از مواد فرومغناطیس و غیرمغناطیس و پوشش‌های مختلف آن را مورد بازرسی قرار داد.

در بازرسی به روش SLOFEC بواسطه قابلیت القای جریان مناسب، امکان بازرسی از روی پوشش به ضخامت حداکثر ۱۰ میلیمتر را فراهم می‌کند و بدلیل نحوه‌ی‌ قرارگیری اسکنرهای آن و تغییرات فاز ایجاد شده، می‌توان محل عیب (داخلی یا خارجی بودن عیب) را مشخص نمود. علاوه بر این، پراب‌های آن به قدری حساس می‌باشند که می‌توان با حداقل اختلال در فرکانس و ولتاژ بازگشتی، میزان کمی از خوردگی را نیز تشخیص داد. یکی دیگر از مزایای این روش بازرسی این است که امکان تشخیص تغییرات ضخامت پوشش فراتر از محدوده‌ی کالیبراسیون را نیز فراهم می‌کند که این امر از بروز مشکلات مربوط به خطاهای به دلیل تغییرات ضخامت پوشش، جلوگیری می‌کند. اسکنر کف مخزن SLOFEC می‌تواند، عیوب نواحی شناسایی‌شده در سمت خاک را کنترل کرده و با دقت مناسب آن را مورد پایش قرار دهد و از اطلاعات آن، جهت تصمیم گیری برای تعمیر و یا ادامه‌ی سرویس‌دهی مخزن استفاده نمود.

از مزایای بازرسی کف مخزن به روش SLOFEC، می‌توان به بازرسی صفحات از روی پوشش، دقت و حساسیت بالا، تمییز دادن داخلی و خارجی بودن عیب، اطلاعات دقیق از عمق و مشخصات دقیق عیب، سرعت بالای تست و امکان بازرسی مواد غیرمغناطیس حتی با ضخامت بالا اشاره کرد. همچنین از این روش می‌توان برای بازرسی خطوط لوله، تیوب‌های بویلر، خوردگی سقف، دیواره و کف مخازن ذخیره کروی و استوانه ای با ضخامت حداکثر تا یک اینچ از روی پوشش‌ها استفاده نمود.

نتایج بازرسی بصورت رنگی و نقشه واضح و قابل درک از محل عیوب و عمق آنها قابل ارائه می باشند.