Saturation Low Frequency Eddy Current (SLOFEC)

واحد های عملیاتی و واحد های مرتبط با نگهداری و تعمیرات صنایع حساسی مانند پتروشیمی ها، پالایشگاههای نفت و گاز و نیروگاهها می بایست از شناسایی عیوب خطرناک خوردگی در مخازن اطمینان حاصل نمایند و بر آنها نظارت نمایند تا استراتژی های تعمیر و نگهداری آنها را با سهولت بیشتری پیگیری نمایند و از رعایت استاندارد های ایمنی در تجهیزات مطمئن شوند.

خدمات بازرسی غیرمخرب به روش SLOFEC بخشی از یک برنامه نگهداری قابل اعتماد و مطمئن جهت بازرسی مخازن می باشد و برای جلوگیری و کنترل آسیب ناشی از آن  به کار می رود. آسیب های ناشی از خوردگی در مخازن میتواند بصورت بالقوه سبب توقف تولید محصول شود و یا حتی بصورت نشتی محصول سبب آلودگی محیط و هدر رفت محصول تولید شده گردد.

SLOFEC که مخفف شده عبارت Saturation Low Frequency Eddy Current می باشد، یک روش غیر مخرب مطمئن و قابل اعتماد بازرسی کف مخازن، سقف، دیواره ها، لوله های دیگ های بخار می باشد. این روش یکی از مطمئن ترین روش ها جهت تشخیص ترک های کوچک، Pitting، General Corrosion در سطوح صاف و منحنی است. روش SLOFEC میتواند بطور دقیق نتایج نقشه برداری را از طریق نرم افزار گزارش دهی در قالب نقشه رنگی محل بازرسی ارائه دهد.

خدمات بازرسی مخازن به روش SLOFEC داده های ضروری مورد نیاز جهت تعیین وضعیت تجهیزات مورد بازرسی را در اختیار قرار می دهد که میتوان با استفاده از این داده ها از وقوع هرگونه مشکل در تولید یا ایمنی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری نمود و آنها را کنترل کرده و بر آنها نظارت نمود.

بازرسی به روش SLOFEC بطور قابل اعتمادی میزان خوردگی را در مخازن ذخیره با جداره ضخیم را شناسایی و مشاهده می نمایند و میتواند عیوب کوچک خوردگی را بصورت موضعی در بالا و پائین کف مخازن را بطور دقیق شناسایی کند.

بازرسی SLOFEC با ترکیب اصول جریان های گردابی (Eddy current) و میدان های مغناطیسی، امکان بازرسی مخازنی با ضخامت کف بالا را فراهم نموده است. از آنجاییکه در روش SLOFEC امکان انطباق فرکانس جریان گردابی با مواد مختلف را فراهم می کند، توسط این روش میتوان طیف گسترده ای از مواد مختلف و پوشش های مختلف را مورد بازرسی قرار داد.

این روش بازرسی غیرمخرب پیشرفته به عنوان یک روش تشخیص موضعی خوردگی قابل اعتماد و با سرعت بالا جهت بازرسی مخازن ذخیره خود را به اثبات رسانده است و به یک روش بازرسی ارزشمند در صنعت نفت و گاز تبدیل شده است.

SLOFEC میتواند جهت بازرسی مواد فرومغناطیس و غیر مغناطیس بکار برده شود و دارای فناوری به روز و پیشرو در زمینه بازرسی می باشد.

مزیت بزرگ تکنیک SLOFEC کاربرد آن برای بازرسی مخازن Double-floor و یا مخازن با ضخامت کف یا دیواره ضخیم می باشد که به هیچ عنوان توسط روش MFL قابل بازرسی نیستند.

جهت بازرسی توسط این روش از اسکنر های مختلفی مانند اسکنر تخت (جهت بازرسی کف مخازن) و اسکنر لوله جهت بررسی سطوح داخلی و خارجی مخازن استفاده می شود. این اسکنرها میتوانند طیف وسیعی از مخازن ذخیره سازی و یا دارای پوشش را مورد بازرسی قرار دهند. طراحی مدولار تجهیزات این روش این اجازه را می دهد تا با هر سطحی که تحت بازرسی قرار میگیرد سازگار شود. در حین بازرسی، دستگاه اسکن بصورت دستی بر روی سطح حرکت می کند. داده های دریافت شده از سطح بصورت سیگنال مستقیما ثبت شده و وارد سیستم نرم افزاری می شود تا عیوب و نواحی خورده شده را برای تجزیه و تحلیل نمایش دهند.

نتایج بازرسی بصورت رنگی و نقشه واضح و قابل درک از محل عیوب و عمق آنها قابل ارائه می باشند.

بازرسی به روش SLOFEC برای موارد ذیل به کار برده می شود:

 • بازرسی خطوط لوله
 • بازرسی تیوب های بویلر
 • بازرسی خوردگی سقف، دیواره و کف مخازن ذخیره کروی و استوانه ای با ضخامت حداکثر تا یک اینچ
 • بازرسی خوردگی مواد فرومغناطیس و غیرمغناطیس از روی پوشش ها

در بازرسی به روش SLOFEC بواسطه قابلیت القای جریان (شار) مناسب و کافی، امکان بازرسی از روی پوشش به ضخامت حداکثر ۱۰ میلیمتر وجود دارد. بدلیل نحوه قرار گیری پراب ها و اسکنرهای مورد استفاده در این روش و استفاده از تغییرات فاز میتوان محل عیب (داخلی یا خارجی بودن عیب) را مشخص نمود.

علاوه بر این، پراب Eddy current موجود به قدری حساس می باشد که بتواند با حداقل اختلال در فرکانس و ولتاژ بازگشتی میزان کمی خوردگی را تشخیص دهد. یکی دیگر از مزایای این روش بازرسی این است که امکان تشخیص تغییرات ضخامت پوشش فراتر از محدوده کالیبراسیون را فراهم میکند. این امر از بروز مشکلات مربوط به خطاهای حساسیت به دلیل تغییرات ضخامت پوشش جلوگیری میکند.

اسکنر کف مخزن SLOFEC میتواند پس از کالیبره کردن، عیوب نواحی شناسایی شده در سمت خاک را کنترل کرده و با دقت مناسب آنرا مورد پایش قرار دهد و از اطلاعات آن جهت تصمیم گیری برای تعمیر و یا ادامه سرویس دهی مخزن استفاده نمود.

از مزایای این روش میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • بدلیل اینکه این روش را از روی پوشش نیز قابلیت استفاده دارد، لذا تخریب پوشش را به حداقل می رساند.
 • بدلیل دقت و حساسیت بالای این روش نیازی به اثبات و چک کردن مجدد با روش های اولتراسونیک نیست.
 • قابلیت نمایش داخلی یا خارجی بودن عیب (Soil side/Product side)
 • ارائه اطلاعات دقیق عمق خوردگی
 • سرعت انجام کار نسبت به روش MFL بیشتر است.
 • امکان بازرسی مخازن Double-floor
 • امکان بازرسی مواد غیرمغناطیس
 • امکان بازرسی مواد با ضخامت بیشتر نسبت به روش MFL