Near Field Array (NFA)

در صنعت نفت گاز به طور گسترده ای از تیوب های فین فن استفاده می شود. این تیوب ها در اثر خوردگی و فرسایش توسط مایعات درون آن و هم چنین جریان هوای کولرهای خنک کننده، آسیب می بینند. تشخیص و اندازه گیری عیوب  داخلی مانند حفره، فرسایش، tapper و ترک در تیوب های فین-فن کار دشواری است.

این تکنیک یکی از روش های آزمون الکترومغناطیسی که برای تشخیص پیوستگی بر روی سطح داخلی لوله های مبدل حرارتی(فولاد کربنی)  و هم چنین فین فن ها استفاده می شود. فین فن ها یکی از پیچیده ترین تجهیزات برای بازرسی می باشند زیرا به میزان زیادی کیفیت سیگنال های بازرسی را تحت تاثیر قرار می دهد که باعث دشوار شدن تشخیص ترک ها و حفره ها در لوله ها می شود.

تکنولوژی NFA بر اساس ارسال امواج الکترومغناطیس به درون قطعه و تحلیل امواج دریافتی می باشد. پراب این روش دارای دو سیم پیچ بوبین دار می باشد. یکی از سیم پیچ ها برای تولید میدان نزدیک به دیواره عمل می کند، و دیگری برای دریافت میدان به کار می رود که توانایی تشخیص عیب و کاهش ضخامت دیواره را دارد. در درون پراب حداکثر دو ردیف از کویل های گیرنده قرار دارند که تمام سطح داخلی تیوب های فین فن را پوشش می دهند ( ̊ ۳۶۰ ). این تکنیک بازرسی قابلیت تولید سیگنالهایی با کیفیت بالا دارد که نسبت سیگنال به نویز (Signal-Noise Ratio) در آنها در بهترین حالت قرار دارد و این اجازه را می دهد تا ترک های طولی و جانبی را شناسایی کند. هم چنین NFA امکان تصویر برداری C-Scan را فراهم می کند که دارای سرعت اسکن بالاتری نسبت به برخی روش های بازرسی تیوب مانند IRIS می باشد  که امکان تشخیص دقیق و اندازه گیری عیوب کوچک (تقریبا ۱٫۸ تا ۳٫۲ میلیمتر) را فراهم می کند.

 

NFA

 

در مقایسه با سایر تکنولوژی های بازرسی این تکنیک ساده تر می باشد. این تکنیک هیچ آهن ربایی ندارد بنابراین کارگذاری پراب به راحتی انجام می شود و کشیدن آن در داخل تیوب ها به سهولت انجام می پذیرد و مانند تکنیک MFL به سرعت کشیدن حساس نیست. هم چنین مانند IRIS نیازی به آب و ابزار پیچیده ای جهت تست ندارد.

 

قابلیت ها:

  • توانایی بازرسی لوله های Air-cooler با سرعت و کیفیت بالا
  • ارائه تصویر C-Scan که برای ارزیابی ابعاد عیب و طبقه بندی عیوب مورد استفاده قرار می گیرد.
  • تشخیص ترک های پیرامونی و طولی
  • بدلیل عدم وجود آهنربا، پراب به آسانی در درون لوله جایگذاری می شود و کشیدن آن درون لوله به آسانی انجام می گردد.
  • تشخیص و اندازه گیری دقیق عیوب
  • حساسیت کمتر به سرعت کشیدن بر خلاف MFL
  • نتایج قابل اعتماد

 

محدودیت ها:

  • هیچگونه عیب در دیواره خارجی تیوب توسط این روش قابل شناسایی نمی باشد.
  • مواد غیر مغناطیسی قابل بررسی نیستند.
  • برای کالیبراسیون، نیاز به لوله های کالیبراسیون مشابه با ابعاد و اندازه و جنس ماده قطعه مورد آزمایش می باشد.

 

 

near field array nfa  بازرسی غیر مخرب پیشرفته تست غیر مخرب پیشرفته Advanced ndt