بازرسی محل اتصال پره های توربین به روش ECT , ECA

توربین های گازی سرمایه های حیاتی و مهم در بخش تولید انرژی هستند. آنها بزرگ و پیچیده هستند و تعطیل شدن آنها با هزینه زیادی مواجه خواهد شد. پره های این توربین ها معمولا توسط اتصال نر و ماده به بخش دوار متصل می گردد. این اتصالات می بایست برای یافتن عیوبی که تاثیر بسیار زیادی بر ایمنی دارند و برای حداکثر نمودن عمر تجهیزات، مورد بررسی قرار گیرد.

 

اتصالات در معرض ترک های خستگی و ترک های خوردگی تنشی (SCC) هستند، که به عنوان رشد ترکها در محیط خورنده نیز تعریف می شوند. اگر این ترک ها بدون بررسی رها شوند، می توانند منجر به شکست غیر منتظره ای در فلزات با چقرمگی معمولی (به عنوان مثال Inconel) در تنش های کششی – مانند آنچه که در توربین های گاز وجود دارد- شوند.

ترک هایی که در این محل ها به وجود می آیند معمولا کوچک هستند و در نزدیکی قلاب های اتصال متمرکز می شوند. پراب های قلمی جریان گردابی (Eddy Current pencil probe) و بازرسی به روش مایعات نافذ (Penetration testing) در سالهایی که مورد استفاده قرار گرفتند، با محدودیت هایی مواجه هستند. اشکال خاص اتصالات، بازرسی ها با این روش ها را – در صورت امکان بازرسی- غیر قابل اتکا و اعتماد می کند.

بازرسی پره های توربین به وسیله پراب های قلمی ECT

از دو بخش اتصال، بازرسی قسمت مادگی اتصال، زمان زیادی را صرف می کند و بسیار دشوار است. بازرسی این بخش معمولا با استفاده از رباتهایی با سرعت کم، پیچیده و پرهزینه صورت می گیرد.

به علاوه، بدلیل طراحی هایی که تقریبا در همه اتصالات وجود دارد، یک پراب one-size-fits-all با طراحی منعطف تقریبا غیر قابل تصور است. مخصوصا در هنگامی که برای نگهداری توربین ها دقت لازم برای تشخیص ترک های جزئی مورد نیاز است.

 

بنابراین، برای این کار نیاز به راه حلی است که بتوان یکباره اتصال مادگی را بازرسی نمود و برای این کار باید پراب مطابق با شکل اتصال طراحی شود.

بدلیل اینکه اتصالات در ابعاد و شکل متفاوت هستند، معمولا به راه حل های سفارشی نیازمندند. با این وجود تکنولوژی ECA در همه پراب ها بطور مشابه باقی می ماند.

برای اسکن کردن سطح وسیعی، تکنولوژی ECA از multiplexing استفاده می کند. در multiplexing، سیم پیچ هایی بصورت منفرد با یکدیگر در یک پراب جمع شده و برای حذف و از بین بردن تداخل ظرفیت القاء مغناطیسی متقابل، بصورت پی در پی برانگیخته می شوند. سیم پیچ ها به گونه ای طراحی شده اند تا امپدانس و سطح نفوذ لازم برای بازرسی دقیق را فراهم کنند.

علاوه بر این، سیم پیچ ها در داخل یک پوسته نازک (۰٫۲۵mm) قرار گرفته اند تا اتصال ها در حالت ثابتی با کویل ها تماس داشته باشند. شکل پراب آن را پایدار و کاربردی نموده است.

نمونه پراب ECA برای بازرسی مادگی اتصال پره توربین

همچنین، پراب مخصوص اتصال با encoder دقیقی تجهیز شده است که به ما این امکان را میدهد تا مکان ، طول و اندازه عیوب را توسط اسکن های دو بعدی و سه بعدی آنالیز نماییم.

 

نمونه نتیجه تست پره توربین بوسیله تکنولوژی ECA

تست واقعی بر روی اشکال اتصال نشان می دهد که پراب می تواند عیوبی با عمق بیشتر از ۰٫۳۸mm و طول ۰٫۷۶mm را شناسایی کند.

 

قابلیت ها:

این روش بازرسی اتصال مزایای بسیاری نسبت به دیگر روش ها دارد:

  • شکل سفارشی برای اشکال اتصال متفاوت
  • این روش برای بازرسی نقاط خاص و یا تمام پروفیل اتصال طراحی شده است
  • سریع همراه با اسکن یکباره تمام مناطق مورد نظر
  • بدون پسماندهای شیمیایی و خطرناک
  • کارکرد آسان – بدون نیاز به ربات های گرانقیمت
  • تفسیر راحت همراه با تصویر C-Scan
  • ضبط اطلاعات بطور کامل توسط کامپیوتر انجام می شود و قابلیت آرشیو نمودن را دارد.

 

به جز اتصالات، پره های توربین، شکاف های ژنراتور، منافذ قطعات دوار و منافذ سوراخ ها نیز نیازمند بازرسی منظم، سریع و موثر هستند.

 

بازرسی تست غیر مخرب پیشرفته Advanced ndt